Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2019/2020

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2019/2020

  1. ALBUM DLA JANA PAWŁA II - PRACE PLASTYCZNE NA SETNE URODZINY PATRONA NASZEJ SZKOŁY
  2. SPRAWOZDANIE z realizacji Projektu „ROZDAJEMY MIŁOŚĆ W UCZYNKACH”
  3. Jesteśmy uczniami Jana Pawła II - „Rozdajemy Miłość w uczynkach” - podsumowanie XIII edycja projektu Mieć wyobraźnię miłosierdzia
  4. Pasowanie na czytelnika
  5. Wycieczka dydaktyczna uczn. kl. IV do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
  6. ZABAWA CHOINKOWA
  7. Kwesta WOŚP w Centrum Olszyn
  8. Jasełka „Bóg przychodzi we właściwym czasie”
  9. Wyjazd uczniów kl. IV do teatru w Tarnowie
  10. Spotkanie ze Świętym Mikołajem
  11. NOC WIGILIJNA ZE ŚW. MIKOŁAJEM / MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA
  12. „Noc ze Świętym Mikołajem”
  13. Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle
  14. Zabawa andrzejkowa w klasach młodszych
  15. W roku szkolnym 2019/2020 realizowany będzie program przeciwko wulgaryzacji
  16. Dzień Pluszowego Misia
  17. W sklepie - czyli praktyczna lekcja matematyki
  18. Akcja „Śniadanie Daje Moc”
  19. Viva Polonia! Ku Pokrzepieniu Serc!
  20. Dzień Patrona
  21. Ślubowanie klas pierwszych
  22. Pielgrzymka do Częstochowy
  23. IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
  24. Spotkanie z policjantem
  25. Dzień Głośnego Czytania
  26. WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  27. 6 września 2019 - 8 edycja Narodowego Czytania

Pasowanie na czytelnika

   26 lutego 2020 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości „Pasowania na czytelnika”. Dzieci w odświętnych strojach przyprowadzone zostały do biblioteki przez herolda - wysłannika Królowej Książki i Króla Czytelnika.
   W bibliotece dzieci zapoznane zostały z zasadami wypożyczania i zachowania w bibliotece, wyposażeniem biblioteki oraz regulaminem bibliotecznym. Starsi koledzy z kl. 5 przygotowali specjalne przedstawienie, w którym wystąpiło kilka znanych postaci z bajek m.in. Pinokio, Koszałek Opałek, krasnoludki oraz Królowa Książek i Król Czytelnik. W trakcie uroczystości dzieci złożyły uroczystą przysięgę, że: „obowiązki czytelnika traktować będą z wielką powagą”. Również każde z dzieci zostało mianowane książką na czytelnika biblioteki i każde złożyło odcisk swoim palcem na „cyrografie” zapewniając tym samym, że będą o książki dbać, żadnej nie zagubią i nie zniszczą.
   Na pamiątkę spotkania krasnoludki obdarowały dzieci pamiątkowymi zakładkami do książek. Spotkanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze.

Zobacz: zdjęcia

bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


Wycieczka dydaktyczna uczn. kl. IV do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

   We wtorek 18 lutego uczniowie klasy IV udali się na wycieczkę dydaktyczną do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
   Wyjazd edukacyjny zorganizowany był w ramach rozwijania kreatywności uczniów. Program wycieczki był bardzo interesujący, ponieważ Centrum Dziedzictwa Szkła to jedyny obiekt w Polsce prezentujący świat szkła w nowoczesny i atrakcyjny sposób. W tym niezwykłym muzeum eksponaty można dotykać, obserwować jak powstają a nawet współtworzyć. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomieszczenia, w którym znajduje się piec hutniczy. Tutaj z bliska mogliśmy obserwować z czego i jak powstaje szkło. Następnie wszyscy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Malowanie szklanych obrazków”.
   Kolejną atrakcją było samodzielne wybicie pamiątkowego medalu ze szklanej surówki. Niezwykle interesujące były warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Uczniowie zwiedzili również Piwnice przedprożne mieszczące przede wszystkim ekspozycję najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez najsłynniejszych artystów działających lub związanych z Krosnem. To także w nich znajduje się tzw. sala „szkła w fizyce”, w której poznajemy właściwości szkła, obserwując eksperymenty przeprowadzane na szklanych rekwizytach (m.in. soczewki, kalejdoskop, światłowody). Ciekawym punktem na mapie tego Centrum jest wielkie malowidło anamorficzne (3D) o powierzchni 80 m2, które zostało namalowane przez Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu.
   Organizowane w CDS zajęcia to doskonały sposób na atrakcyjne i twórcze spędzenie czasu w gronie przyjaciół lub kolegów.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca kl. IV - mgr M. Janik

do góry


Kwesta WOŚP w Centrum Olszyn

   W niedzielę 12 stycznia 2020 roku uczniowie i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach tradycyjnie kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wzięło w nim udział 6 wolontariuszy: Klaudia Jodłowska, Brygida Mężyk, Weronika Zioło, Martyna Zając, Jakub Słota i Kamil Rąpała. Dzięki szczodrości mieszkańców Olszyn zebraliśmy kwotę 3609,56 zł. Zebrana kwota zasili zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
Gratulujemy wielkiego serca. Jesteśmy dumni z naszych mieszkańców. Do zobaczenia za rok.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU: Halina Duran i Jolanta Wójcik

do góry


Jasełka „Bóg przychodzi we właściwym czasie”

20 grudnia 2019 roku sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Olszynach pękała w szwach, a wszystko to za sprawą niesamowitego wydarzenia jakim były Jasełka „Bóg przychodzi we właściwym czasie” i chciałoby się rzec do właściwych ludzi.

Przedstawienie poruszało wiele aktualnych problemów, opisywało historię pokus, odwiecznej walki dobra ze złem. Przeszliśmy drogę od Raju przez ziemskie niebo i piekło, po ubogą stajenkę skrywającą samego Boga.

Jasełka zostały przygotowane z myślą o całej społeczności olszyńskiej. Zagrali Rodzice, Dziadkowie, Rodzice, Uczniowie, przedstawiciele władz samorządowych i Kapłani. Na scenie pojawiły się całe rodziny - Maryja i mały Jezus to Matka z synkiem Marcelem. Całość uzupełniona została tańcem w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Wokół choinki zgromadzili się mali Strażnicy Choinki, którzy swoją autentycznością dodali uroku odgrywanym scenom. Nie zabrakło przepięknej muzyki i śpiewu kolęd. Echem cudownych głosów, pięknych recytacji i śpiewów była ostatnia część spektaklu, w której hołd dzieciątku złożyli Ci, dla których każde słowo, każdy ruch to wyzwanie, przemówili sami i przez usta swoich cudownych Rodziców - to podopieczni Stowarzyszenia Wszystkie Dzieci Nasze Są.

Po raz drugi artyści zagrali 5 stycznia 2020 roku, tym razem gromadząc prawie pół tysiąca widzów.

Kilka tygodni prób, wiele spraw odłożonych na później, ale efekt wspaniały. Armia prawie 100 osób przygotowała występ, który na długo pozostanie w pamięci naszej społeczności.

Zobacz: zdjęcia


Oglądnij film

Bożena Brzęczek
Barbara Duran
Koordynatorki przedsięwzięcia

do góry


Wyjazd uczniów kl. IV do teatru w Tarnowie

   19 grudnia uczniowie klasy IV uczestniczyli w spektaklu „Tajemniczy ogród” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Była to sceniczna adaptacja klasyki literatury dziecięcej. Osierocona 10-latka, Mary Lennox, przybywa do Anglii do swojego jedynego krewnego, wuja Archibalda. Pojawienie się nowego mieszkańca w ponurym domu na wrzosowisku odmienia życie wielu osób. Magiczna opowieść o potrzebie miłości, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą. Razem z bohaterami przeżywaliśmy ich historię, która została pięknie opowiedziana. Wzruszaliśmy się, ale były też momenty zabawne. Dodatkowo po spektaklu uczniowie uczestniczyli w lekcji teatralnej. Dowiedzieli się kim jest inspicjent, jakie jest pochodzenie słowa foyer i jak stworzyć na scenie efekty świetlne? Ta lekcja była wycieczką do miejsc, do których widzowie nie mają zazwyczaj wstępu i pozwoliła odkryć tajemnice teatralnego rzemiosła.

Wychowawca klasy IV- mgr M. Janik

do góry


Spotkanie ze Świętym Mikołajem

   Jak co roku 6 grudnia do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. Już od rana dzieci były podekscytowane i przejęte. Z niecierpliwością czekały na godz. 9:00 gdyż to właśnie wtedy miał wkroczyć w progi szkoły ów Święty.
   Dzieci z klas 1-3 zgromadziły się na sali. W skupieniu oczekiwały na wizytę miłego gościa. Już po chwili dało się słyszeć dźwięk dzwoneczków - sygnał charakterystyczny dla Mikołajowego orszaku. I rzeczywiście w drzwiach stanął wyczekiwany Święty Mikołaj. Pozdrowił dzieci, przedstawił cel swojej wizyty (choć tak naprawdę wszystkim był on dobrze znany) i rozpoczął rozdawanie prezentów.
Po krótkim dialogu z Mikołajem dzieci mogły odebrać wyczekiwany prezent. Po wręczeniu podarunków dzieci podziękowały Mikołajowi i udały się do swoich klas.
   Był to radosny, pełen wrażeń dzień. Dzieci obiecały, że będą grzeczne, a Mikołaj zapewnił, że za rok też ich odwiedzi.

mgr Agnieszka Kurcab

do góry


„Noc ze Świętym Mikołajem”

Z 29/30 listopada odbyła się w szkole „Noc ze Świętym Mikołajem”, w której udział wzięli uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią oraz wolontariusze z opiekunami. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

Dzieci przebrane za mikołajów, w uroczystym pochodzie z lampionami przy zgaszonym świetle, weszły na salę gimnastyczną. W ten sposób rozpoczęły „Noc ze Świętym Mikołajem”, podczas której poznały bliżej życie i działalność tej postaci. Obejrzenie filmu „Prawdziwa historia o Świętym Mikołaju” pogłębiło wiedzę o biskupie Mikołaju. Dzieci uczestniczyły w zajęciach pt. „Święty Mikołaj uczy miłości”, podczas których uczyły się obdarowywania się prezentami. Po przedstawieniu „I Ty możesz zostać św. Mikołajem” odbyła się wspólna kolacja. Wieczór był pełen zabaw, konkursów i niespodzianek. Około godz. 22:00 uczniowie ułożyli się do snu.

Obecni wolontariusze pomagali młodszym kolegom i wspierali ich w pięknym przeżyciu nocy ze Świętym Mikołajem. Wolontariusze organizowali wspólne zabawy i opowiadali bajki. Rano, po przebudzeniu, na dzieci czekała miła niespodzianka - każde otrzymało mikołajkowy upominek. Z pewnością uczniowie klasy drugiej na długo zapamiętają „Noc ze Świętym Mikołajem”.

Zobacz: zdjęcia

mgr Alina Wiśniowska

do góry


Wycieczka do Muzeum Lizaka w Jaśle

26 listopada 2019 roku pierwszaki i przedszkolaki z grupy „Pszczółki” odwiedziły pierwsze w Polsce Muzeum Lizaka w Jaśle. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od sklepiku ze słodkościami gdzie dzieci mogły zobaczyć różne rodzaje lizaków, różniących się kształtem, wielkością i kolorem. Po muzeum oprowadzała nas pani przewodnik, która opowiadała o początkach powstawania lizaków oraz jak wyglądała produkcja na przestrzeni kolejnych lat. Zostaliśmy zapoznani też z historią zakładu Gran-Pik Liwocz, który swoją działalność rozpoczął w 1955 r., kilka lat wcześniej przed produkcją znanych chupa-chups’ów. Dzieci miały możliwość powąchania, dotknięcia różnego rodzaju cukrów, które są wykorzystywane do produkcji słodyczy. Zobaczyły również eksponaty maszyn stosowanych w karmelarstwie.

Najciekawsze jednak dla dzieci było to, że każde z nich mogło własnoręcznie wyprodukować kolorowego lizaka. Była to dla uczniów ogromna radość i możliwość tworzenia czegoś nowego. Dzieci zdobyły nowe wiadomości i doświadczenia.

Wizyta w Muzeum Lizaka pozostawiła niezatarte wspomnienia, a fantastycznymi pamiątkami były lizaki w różnych kształtach i barwach. To była ciekawa i słodka wycieczka.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy Ia - mgr H. Duran

do góry


Zabawa andrzejkowa w klasach młodszych

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

Dnia 28.11.2019 odbyła się zabawa andrzejkowa, która przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego uczniowie klas I-III SP, którzy wraz z wychowawcami przygotowali różnorodne klasowe wróżby.

Zabawę taneczną na sali gimnastycznej uświetniły przeboje muzyczne, do których rytmów tańczyły i bawiły się dzieci wspólnie z opiekunami. Radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Dzieci zadowolone wróciły do domów pełne wiary, że spełni im się to, co wywróżyły sobie tego magicznego dnia.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy Ia - mgr H. Duran

do góry


Dzień Pluszowego Misia

W dniu 25 listopada dzieci z grupy 0a i 0b uroczyście obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchody tego święta to już tradycja.

Celem naszego spotkania było przybliżenie historii Pluszowego Misia oraz integrowanie dzieci młodszych i starszych podczas wspólnych zabaw i zadań.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i ukochanymi pluszakami. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny pani bibliotekarki, która opowiedziała dzieciom historię Pluszowego Misia, przedstawiła inne bajkowe misie, które dzieci musiały rozpoznać, przeczytała również dzieciom książeczkę o niedźwiadkach.

Przedszkolaki opowiadały o swoich misiach, przedstawiały ich kolegom, recytowały wiersze i śpiewały piosenki: „Jadą, jadą misie”, „Niedźwiadki niejadki”. Tańczyły w rytm piosenki „Pokochaj Pluszowego Misia”.

Brały udział w konkursach i zabawach plastycznych. Ułożyły z figur geometrycznych różne misie, które nazwały - Miś Kwadracik, Miś Kółeczko, Miś Prostokącik, Miś Trójkącik.

Ciekawą atrakcją była też przygotowana specjalnie na tę uroczystość Misiowa Fotobudka, w której można było zrobić sobie zdjęcie.

Ponieważ misie bardzo lubią miodek wszyscy skosztowali pysznych herbatników z miodem. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


W sklepie - czyli praktyczna lekcja matematyki

Wiedza szkolna ma bezpośrednie przełożenia na życie codzienne - uczniowie klasy IV przekonali się o tym uczestnicząc w lekcji matematyki w sklepie spożywczym.

Praktyczna lekcja matematyki zrealizowana została w ramach prowadzonej w szkole innowacji „Praktyczna matematyka”. Uczniowie przekonali się, że realizowany na lekcjach temat „Jednostki monetarne - złote i grosze” nie jest oderwany od rzeczywistości.

Podzieleni na czteroosobowe zespoły, ruszyli na zakupy według opracowanych wcześniej zasad. Każdy zespół dysponował kwotą 10 zł.

Zadanie polegało na zrobieniu zakupów za mniej niż 10 zł, ale kwota miała być jak najbardziej zbliżona do 10 zł. Należało kupić produkty z 4 kategorii: coś zdrowego do jedzenia, coś zdrowego do picia, coś potrzebnego do szkoły i coś mlecznego. Zespoły otrzymywały punkty za: czas przeznaczony na zakupy (im szybciej, tym więcej punktów), zakup produktów z każdej kategorii, kwotę najbliższą 10 zł, ale nieprzekraczającą tej wartości. W rozliczeniu każda drużyna miała okazać paragon potwierdzający zakupy.

Dużą rolę odegrała umiejętność współpracy w grupie i strategia działania. Nie było to łatwe zadanie, zwłaszcza, że wszystkie obliczenia należało wykonywać w pamięci. Ale udało się :) Większość zespołów była naprawdę bliska 10 zł i samodzielnie obliczyła jaką powinna uzyskać resztę.

Lekcja była możliwa do zrealizowania dzięki uprzejmości i wyrozumiałości ekspedientek ze sklepu Hitpol w Olszynach.

Zobacz: zdjęcia

Nauczyciel matematyki
mgr Marta Janik

do góry


Akcja „Śniadanie Daje Moc”

   Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
   8 listopada w naszej szkole miał miejsce dzień pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”. Tego dnia w klasach 1-3 zorganizowano smaczne, zdrowe i kolorowe śniadania. Dzieci z klas 1-3 pod opieką wychowawczyń wspólnie przygotowały śniadaniowe menu, w którym znalazły się kanapki z ulubionymi dodatkami, owoce i warzywa, zdrowe przekąski i napoje. Dzieci miały wielką radość ze wspólnego jedzenia, z dzielenia się z innymi i próbowania nowych smaków. Dowiedziały się co lubią jeść na śniadanie rówieśnicy i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. W niektórych klasach powstały kolorowe wyspy: wyspa kanapkowa, wyspa owocowa, wyspa warzywna, wyspa deserowa.
   Wychowawczynie podkreślały rolę śniadania jako najważniejszego posiłku dnia i zachęcały do jedzenia pierwszego śniadania w domu i przynoszenia do szkoły drugiego śniadania. Dzień „Śniadanie Daje Moc” miał na celu propagowanie wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych i podkreślenie roli śniadania w diecie dziecka.

Zobacz: zdjęcia

mgr Alina Wiśniowska

do góry


Dzień Patrona

16 października to znacząca data dla naszej społeczności. W tym dniu obchodzimy Dzień Patrona Szkoły.

Tegoroczne obchody tradycyjne rozpoczęła Msza Święta w intencji całej społeczności szkolnej. Po przemarszu ze sztandarem do szkoły, odbyła się uroczysta akademia poświęcona osobie i nauce naszego wielkiego patrona Jana Pawła II.

Uczniowie klasy 7, 8 oraz nieoceniony chór prowadzony przez Pana Marka Bąka, jak zwykle dostarczyli nam wielu estetycznych wrażeń. Część artystyczna oscylowała wokół pracy, jako jednej z dróg prowadzących do świętości.

Wśród przybyłych gości nie zbrakło przedstawicieli władz gminnych i samorządowych z Panem Wójtem Markiem Karasiem na czele. Niezwykle miło było nam gościć emerytowanych nauczycieli, dla których drzwi naszej szkoły zawsze stoją otworem.

Po oficjalnej części uroczystości na uczniów i gości czekały tradycyjne słodkie kremówki.

Dziękujemy wszystkim, którzy od lat świętują z nami to ważne wydarzenie. Szczególne podziękowania należą się strażakom z OSP za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem podczas uroczystego przemarszu.

Zobacz: zdjęcia

Dziękujemy i zapraszamy za rok
mgr Bożena Brzęczek, mgr Bożena Wójcik

do góry


Ślubowanie klas pierwszych

   14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na uczniów, dzieci z klasy 1a i 1b. Zanim nastąpił ten ważny moment, dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym (śpiewały piosenki, recytowały wiersze i podziękowania). Po występie Dyrektor szkoły dokonał ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia”. Dzieci otrzymały także dyplomy i słodką niespodziankę przygotowaną przez rodziców. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez mamy z trójek klasowych.

   Od tego dnia 38 uczniów stało się oficjalnie nowymi członkami społeczności szkolnej. Był to dla nich dzień pełen emocji i radości. Na pewno pozostanie w ich pamięci na bardzo długo.;

Zobacz: zdjęcia

mgr Agnieszka Kurcab

do góry


Pielgrzymka do Częstochowy

10 października uczniowie klasy 8 wraz z nauczycielami i rodzicami odbyli tradycyjną już pielgrzymkę do Jasnogórskiego Klasztoru, gdzie uczestniczyli w corocznym spotkaniu szkół im. Jana Pawła II.

Wyjazd był okazją do wyciszenia się i refleksji nad wyzwaniami czekającymi młodzież w tym roku szkolnym. Mimo niesprzyjającej aury, wszystkim uczestnikom dopisywała pogoda ducha. Wróciliśmy do domów z przesłaniem tegorocznego zjazdu - „Wstańcie, chodźmy” - Wszyscy jesteśmy misjonarzami...

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Spotkanie z policjantem

   1 października do naszej szkoły przybyła z wizytą Pani Policjantka z Tarnowskiego Komisariatu Policji. Dzieci z klas 1-3 bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego co mówi. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach, dając możliwość oceny czy zachowywały się one dobrze czy źle. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali odblaskowe kamizelki, dzięki którym będą bardziej widoczni na drodze podczas spacerów.
   Uzyskana podczas spotkania wiedza na pewno przyda się wszystkim dzieciom.

mgr Agnieszka Kurcab

do góry


Dzień Głośnego Czytania

   Głośne czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Rozbudza ciekawość świata, wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa. 30 września obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Dzieci z najmłodszych klas wraz z Paniami postanowiły go uczcić, organizując wspólne głośne czytanie pod patronatem dobrze znanych wszystkim dzieciom Słodziaków. Chętni uczniowie odczytali historyjki z książkowej serii przygód Słodziaków. Potem odbyła się dyskusja na temat postępowania bohaterów, odgrywanie scenek z opowiadania i wesoła zabawa z przyniesionymi przez dzieci maskotkami.

   Mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do wyrobienia w dzieciach nawyku codziennego czytania.

mgr Agnieszka Kurcab

do góry


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 19 września 2019 roku odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po zaproponowaniu kandydatów z każdej klasy, opiekunowie SU przygotowali karty wyborcze z listą kandydatów. Udając się do komisji wyborczej, w której zasiedli losowo wybrani przedstawiciele każdej klasy, uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przystąpili do głosowania podczas przerwy o godzinie 10:35 i 11:35. Każdy uczeń, który miał przy sobie legitymację szkolną, miał możliwość oddania swojego głosu na kandydata, którego popierał. Frekwencja wyniosła 66%. Znaczącą liczbą głosów wygrała uczennica klasy VII - Klaudia Jodłowska, a jej zastępcą został Paweł Żyrkowski z klasy VIII - serdecznie gratulujemy!

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU

do góry


6 września 2019 - 8 edycja Narodowego Czytania

W naszej szkole akcja prowadzona jest po raz 6 i stała się już tradycją. W tym roku czytaliśmy Nowele Polskie, utwory które kształtowały polską tożsamość. Do wspólnego czytania wybraliśmy trzy teksty:

  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza
  • „Katarynkę” Bolesława Prusa
  • oraz „Orkę” Władysława Reymonta

W tajemniczy, metaforyczny świat noweli Brunona Schulza wprowadzili nas:
Pan Marek Karaś
Pan Wacław Walaszek
oraz Pani Barbara Kozioł

Wzruszającą historię zamożnego mecenasa i niewidomej dziewczynki przybliżyli nam:
Pan Maciej Bąk
Natalia Karaś
Jan Knapik
Pani Julia Rąpała
Pan Michał Ryndak
Pani Agnieszka Bajorek
i nasz gość szczególny Ksiądz Adam Rąpała

W świat życia wiejskiego, jakże różnego od współczesnego, wprowadzili nas:
Pan Teofil Bąk
Pani Anna Nowak
Pan Krzysztof Płaczek
Pan Łukasz Gurbisz

Tradycyjnie już można było otrzymać pamiątkowy stempel pieczęcią, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta. Akcji towarzyszyła wystawa prezentująca sylwetki autorów wszystkich ośmiu nowel, wytypowanych do tegorocznego czytania.

Dziękujemy wszystkim czytającym. Tym, którzy czytają z nami od lat i tym, którzy odwiedzili nas po raz pierwszy. Warto czytać, bo czytanie ma przyszłość. Zapraszamy za rok.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek - Koordynator akcji

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk